Проект “Човешка библиотека – преживяно, научено, разбрано и оценено”
Проектът е по Програма Образование 2021-2027, Процедура BG05SFPR001-1.004 „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“, Приоритет 1 „Приобщаващо образование и образователна интеграция“
Основната цел на проекта е да подпомогнем образователните процеси в предучилищната и училищна възраст за изграждането на хора, които уважават многообразието, ценят различието и приемат способностите и възможностите на всеки. Разработените подцели към всяка от целевите групи са:
1) Да насърчим учителите, да прилагат, подкрепят и доразвият умения за интеркултурна комуникация в мултикултурна образователна среда;
2) Да помогнем на децата и учениците да развият комуникативни умения, да ги насърчим към търсене и опознаване на културното многообразие, осмисляйки ценността на собствената си личност и тази на другите.
3) Да подкрепим родителите да получат увереност във възможностите си и станат активна част от образователните процеси, да помогнем на семействата да се чувства удобно, като споделят информацията и възможностите с учителите, доколкото това е възможно.
Заниманията по интереси по проект „Човешка библиотека-преживяно, научено, разбрано и оценено“ ще се осъществяват в 2 основни клубове като форми за интеркултурно образование – клуб „Приказни герои“ и клуб „Традиции и обичаи“ с децата от трета и четвърта група. Методите, формите и дейностите са насочени не само към даване на знания, но и към споделяне на опит, впечатления, формиране на култура на поведение. Основен метод – учене чрез правене.
- Разкази и беседи за бита, обичаите, труда, празниците, националните носии, накити, играчки и т.н., различни приказни герои, традиции и обичаи в България. Те могат да са придружени с мултимедийни презентации, илюстрации, снимки, аудио- и видеозаписи.
- Гледане на филми, показващи съвместния живот на хора.
- Провеждане на фолклорни и популярни игри.
- Четене и обсъждане на приказки, стихотворения, гатанки, пословици и поговорки.
- Слушане на музика, пеене на песни, изпълняване на танци от фолклора.
Научи повече
Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“
Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“ Общ бюджет на проекта: 105 400 000,00 лв. (86 966 657,68 лв. - средства от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) и 18 433 342,32 лв. - национално съфинансиране), от които 17 488 948,73 лв. за Регион в преход (Югозападен район) и 87 911 051,27 лв. за По-слабо развити региони (Северозападен район, Северен централен район, Североизточен район, Югоизточен район, Южен централен район). Описание/цели на проекта: Проектът ще се изпълнява в рамките на операция от стратегическо значение и предвижда да разгърне потенциала на децата от предучилищното образование чрез подкрепа за личното им развитие с оглед по-успешна социална реализация. Проектът предвижда провеждане на обучения за педагогически и непедагогически специалисти, което ще допринесе в значителна степен за подобряване на процесите на взаимодействие с децата, ще подкрепи изграждането на приобщаваща среда и ще повиши ефективността на екипната работа. Чрез различни инициативи и мероприятия (вкл. обучения) ще се работи интензивно с родители от уязвимите групи, което ще оказва влияние от една страна на плавната адаптация на детето към новата среда, а от друга страна изгражда положително отношение в общността към ползите от образованието и грижите в ранна детска възраст (ОГРДВ) и от образованието като цяло. По проекта ще се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби. На фокус ще бъде също и достъпът и трайното предоставяне на обща подкрепа за личностно развитие под формата на обучения, занимания по интереси и др. Дейностите ще надградят и мерките по прилагане на Европейската гаранция за детето, както и прилагането на Национална рамка за качество на образованието и грижите в ранна детска възраст. Дейности по проекта: Дейност № 1 „Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, и на експерти от РУО за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи, и училища с групи за задължително предучилищно образование както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.“ Дейност № 2 „Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи, и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес.“ Дейност № 3 „Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в предучилищното образование.“ Дейност № 4 „Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.“
ПРОЕКТ : „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“
Основна цел: Да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.
Проект "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи
Проект "Заедно"
Основана цел: Повишаване качеството на образованието в детските градини и подготвителни групи, образователна интеграция и овладяване на българския език в ранна детска възраст